HFA16PA120CPBF
DIODE HEXFRED 1200V 8A TO247AC
product image
HFA16PA120CPBF Picture
SeekIC No. : 003426459 Detail
HFA16PA120CPBF: DIODE HEXFRED 1200V 8A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA16PA120CPBF
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Gain : 15 dB Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.3V @ 8A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10µA @ 1200V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 8A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV) Reverse Recovery Time (trr): 95ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247AC
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Supplier Device Package: TO-247AC
Series: HEXFRED®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 8A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10µA @ 1200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.3V @ 8A
Reverse Recovery Time (trr): 95ns
Description
HEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 2 x 8 A.The HFA16PA120CPbF is designed as one kind of HEXFRED ultrafast soft recovery diode with current 2x8A. It is a state of the art ultrafast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques it features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available.
Some absolute maximum ratings of HFA16PA120CPbF have been concluded into several points as follow. (1)Its cathode to anode voltage would be 1200V. (2)Its maximum continuous forward current would be 8A per leg and would be 16A per device. (3)Its single pulse forward current would be 130A. (4)Its maximum repetitive forward current would be 32A. (5)Its maximum power dissipation would be 73.5W at Tc=25°C and would be 29W at Tc=100°C. (6)Its operating junction and storage temperature range would be from -55°C to 150°C. It should be noted that stresses above those values listed in the absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of HFA16PA120CPbF are concluded into several points as follow. (1)Its cathode to anode breakdown voltage would be min 1200V. (2)Its maximum forward voltage would be typ 2.6V and max 3.3V at If=8.0A and would be typ 3.4V and max 4.3V at If=16A and would be typ 2.4V and max 3.1V at If=8.0A, Tj=125°C. (3)Its maximum reverse leakage current would be typ 0.31uA and max 10uA at Vr=Vr rated. (4)Its junction capacitance would be typ 11pF and max 20pF. (5)Its series inductance would be typ 8.0nH measured lead to lead 5mm from package. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more about this HFA16PA120CPbF IC please contact us for details. Thank you!