HFA16PA60C
Rectifiers 600 Volt 2x8 Amp Common Cathode
product image
HFA16PA60C Picture
SeekIC No. : 00183834 Detail
HFA16PA60C: Rectifiers 600 Volt 2x8 Amp Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA16PA60C
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 2.1 V at 16 A
Recovery Time : 55 ns Forward Continuous Current : 8 A
Max Surge Current : 60 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Forward Continuous Current : 8 A
Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247AC
Max Surge Current : 60 A
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 55 ns
Forward Voltage Drop : 2.1 V at 16 A
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 600 V
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current (per Leg) 8 A
IFSM Single Pulse Forward Current 60
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 24
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 36 V
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 14
TJ Operating Junction and -55 to +150 °C
TSTG Storage Temperature Range
Description
HEXFRED? Ultrafast, Soft Recovery Diode, 2 x 8 A. International Rectifier's HFA16PA60C is a state of the art center tap ultra fast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques HFA16PA60C features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available.