HFA16TB120S
Rectifiers 1200 Volt 16 Amp
product image
HFA16TB120S Picture
SeekIC No. : 00183844 Detail
HFA16TB120S: Rectifiers 1200 Volt 16 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA16TB120S
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 3.93 V at 32 A
Recovery Time : 135 ns Forward Continuous Current : 16 A
Max Surge Current : 190 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Configuration : Single
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 20 uA
Forward Continuous Current : 16 A
Package / Case : D2PAK
Reverse Voltage : 1200 V
Recovery Time : 135 ns
Max Surge Current : 190 A
Forward Voltage Drop : 3.93 V at 32 A
Parameter Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 1200 V
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 16 A
IFSM Single Pulse Forward Current 190
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 64
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 151
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 60
TJ Operating Junction and -55 to +150 W
TSTG Storage Temperature Range
Description
HEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 16 A. International Rectifier's HFA16TB120S is a state of the art ultra fast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques it features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. With basic ratings of 1200 volts and 16 amps continuous current, the HFA16TB120S is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs. In addition to ultra fast recovery time, the HEXFRED product line features extremely low values of peak recovery current (IRRM) and does not exhibit any tendency to "snap-off" during the tb portion of recovery. The HEXFRED features combine to offer designers a rectifier with lower noise and significantly lower switching losses in both the diode and the switching transistor. These HEXFRED advantages can help to significantly reduce snubbing, component count and heatsink sizes. The HEXFRED HFA16TB120S is ideally suited for applications in power supplies and power conversion systems (such as inverters), motor drives, and many other similar applications where high speed, high efficiency is needed.