HFA180NH40
DIODE HEXFRED 400V 180A HALF-PAK
product image
HFA180NH40 Picture
SeekIC No. : 004129628 Detail
HFA180NH40: DIODE HEXFRED 400V 180A HALF-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA180NH40
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35V @ 180A Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 180A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-67 HALF-PAK Supplier Device Package: HALF-PAK
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Series: HEXFRED®
Package / Case: D-67 HALF-PAK
Supplier Device Package: HALF-PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35V @ 180A
Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V
Features:
• Reduced RFI and EMI
• Reduced Snubbing
• Extensive Characterization of Recovery Parameters
Specifications
Parameter Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 400 V
IF @ TC = 25°C Continuous Forward Current 321 A
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 160
IFSM Single Pulse Forward Current 1200
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy 1.4 µJ
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 625 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 250