HFA200MD40D
DIODE HEXFRED 400V 172A TO-244AB
product image
HFA200MD40D Picture
SeekIC No. : 004129630 Detail
HFA200MD40D: DIODE HEXFRED 400V 172A TO-244AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA200MD40D
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.2V @ 100A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 172A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 120ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-244AB Supplier Device Package: TO-244AB
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection
Reverse Recovery Time (trr): 120ns
Series: HEXFRED®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.2V @ 100A
Package / Case: TO-244AB
Supplier Device Package: TO-244AB
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 172A (DC)
Features:
·Reduced RFI and EMI
·Reduced Snubbing
·Extensive Characterization of Recovery Parameters
Specifications
  Parameter Max.
Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 400 V
IF @ TC = 25°C Continuous Forward Current 172 A
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 83
IFSM Single Pulse Forward Current 1200
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy 1.4 mJ
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 278 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 111