HFA30PB120
Rectifiers 1200 Volt 30 Amp
product image
HFA30PB120 Picture
SeekIC No. : 00182852 Detail
HFA30PB120: Rectifiers 1200 Volt 30 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA30PB120
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 5.7 V at 60 A
Recovery Time : 170 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 120 A Reverse Current IR : 40 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247AC
Max Surge Current : 120 A
Reverse Voltage : 1200 V
Reverse Current IR : 40 uA
Forward Voltage Drop : 5.7 V at 60 A
Recovery Time : 170 ns
Features:
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low IRRM
• Very Low Qrr
• Specified at Operating Conditions
Specifications
Parameter Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 1200 V
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 30 A
IFSM Single Pulse Forward Current 120
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 90
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation C
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation
TJ Operating Junction and -55 to +150 W
TSTG Storage Temperature Range
Description
HEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 30 A. International Rectifier's HFA30PB120 is a state of the art ultra fast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques HFA30PB120 features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. With basic ratings of 1200 volts and 30 amps continuous current, the HFA30PB120 is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs. In addition to ultra fast recovery time, the HEXFRED product line features extremely low values of peak recovery current (IRRM) and does not exhibit any tendency to "snap-off" during the tb portion of recovery. The HEXFRED features combine to offer designers a rectifier with lower noise and significantly lower switching losses in both the diode and the switching transistor.These HEXFRED advantages can help to significantly reduce snubbing,component count and heatsink sizes. The HEXFRED HFA30PB120 is ideally suited for applications in power supplies and power conversion systems (such as inverters), motor drives, and many other similar applications where high speed, high efficiency is needed.