HFA30TA60C
Rectifiers 600 Volt 2x15 Amp Common Cathode
product image
HFA30TA60C Picture
SeekIC No. : 00183911 Detail
HFA30TA60C: Rectifiers 600 Volt 2x15 Amp Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA30TA60C
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.7 V
Recovery Time : 60 ns Forward Continuous Current : 15 A
Max Surge Current : 150 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 10 uA
Forward Continuous Current : 15 A
Recovery Time : 60 ns
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 150 A
Package / Case : TO-220AB
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Features:
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low IRRM
• Very Low Qrr
• Guaranteed Avalanche
• Specified at Operating Conditions
Application
• Reduced RFI and EMI
• Reduced Power Loss in Diode and Switching Transistor
• Higher Frequency Operation
• Reduced Snubbing
• Reduced Parts Count
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameters Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 600 V
IF @ TC = 25°C Continuous Forward Current A
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 15 A
IFSM Single Pulse Forward Current 150 A
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 60 A
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 74 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 29 W
TJ, TSTG Operating Junction and Storage Temperatures - 55 to 150 °C
Description
HEXFRED? Ultrafast Soft Recovery Diode, 2 x 15 A. International Rectifier's HFA30TA60C is a state of the art center tap ultra fast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques HFA30TA60C features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. With basic ratings of 600 volts and 15 amps per Leg continuous current, the HFA30TA60C is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs.