HFA30TA60CSPbF
product image
HFA30TA60CSPbF Picture
SeekIC No. : 004361735 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA30TA60CSPbF
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Ultrafast recovery
• Ultrasoft recovery
• Very low IRRM
• Very low Qrr
• Specified at operating conditions
• Lead (Pb)-free
• Designed and qualified for Q101 level
Specifications
Parameter Symbol TEST CONDITIONS Value Unit
Cathode to anode voltage VR 600 V
Continuous forward current
per leg
per device
IF TC = 100 15
30
A
Single pulse forward current IFSM TJ = 25 150 A
Maximum repetitive forward current IFRM Rated VR, square wave, 20 kHz, TC = 60 60 A
Maximum power dissipation PD TC = 25 74 W
Maximum power dissipation PD TC = 100 29 W
Operating junction and storage
temperature range
TJ,Tstg -55 to+150
Description
HFA30TA60CS is a state of the art center tap ultrafast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques it features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. With basic ratings of 600 V and 15 A per leg continuous current, the HFA30TA60CS is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs. In addition to ultrafast recovery time, the HEXFRED® product line features extremely low values of peak recovery current (IRRM) and does not exhibit any tendency to "snap-off" during the tb portion of recovery. The HEXFRED HFA30TA60CS features combine to offer designers a rectifier with lower noise and significantly lower switching losses in both the diode and the switching transistor. These HEXFRED HFA30TA60CS advantages can help to significantly reduce snubbing, component count and heatsink sizes.
The HEXFRED HFA30TA60CS is ideally suited for applications in power supplies and power conversion systems (such as inverters), motor drives, and many other similar applications where high speed, high efficiency is needed. HEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 2 x 15 A