HFA32PA120C
Rectifiers 1200 Volt 2x16 Amp Common Cathode
product image
HFA32PA120C Picture
SeekIC No. : 00182869 Detail
HFA32PA120C: Rectifiers 1200 Volt 2x16 Amp Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA32PA120C
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 3.93 V at 32 A
Recovery Time : 135 ns Forward Continuous Current : 16 A
Max Surge Current : 190 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247AC
Reverse Current IR : 20 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Continuous Current : 16 A
Reverse Voltage : 1200 V
Recovery Time : 135 ns
Max Surge Current : 190 A
Forward Voltage Drop : 3.93 V at 32 A
Features:
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low IRRM
• Very Low Qrr
• Specified at Operating Conditions
Application
• Reduced RFI and EMI
• Reduced Power Loss in Diode and Switching Transistor
• Higher Frequency Operation
• Reduced Snubbing
• Reduced Parts Count
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 1200 V
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 16 A
IFSM Single Pulse Forward Current 190
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 64
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 151 °C
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 60
TJ Operating Junction and -55 to +150 W