HFA45HC60C
Features: • Reduced RFI and EMI• Reduced Snubbing• Extensive Characterization of Recovery Parameters• HermeticSpecifications Parameter Max. Units VR Cathode to Anode Voltage 600 V IF(AV) Continuous Forward Current, TC = 80°C 45 A IFSM Single Pulse F...
product image
HFA45HC60C Picture
SeekIC No. : 004361786 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA45HC60C
• Hermetic
Specifications
Parameter Max. Units
VR Cathode to Anode Voltage 600 V
IF(AV) Continuous Forward Current, TC = 80°C 45 A
IFSM Single Pulse Forward Current, TC = 25°C 225
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 104 W
TJ, TSTG Operating Junction and Storage Temperature Range -55 to +150 °C