HFA70NH60
DIODE HEXFRED 600V 70A HALF-PAK
product image
HFA70NH60 Picture
SeekIC No. : 004129657 Detail
HFA70NH60: DIODE HEXFRED 600V 70A HALF-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA70NH60
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 70A Current - Reverse Leakage @ Vr: 20µA @ 600V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 70A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V Reverse Recovery Time (trr): 120ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-67 HALF-PAK Supplier Device Package: HALF-PAK
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Reverse Recovery Time (trr): 120ns
Series: HEXFRED®
Package / Case: D-67 HALF-PAK
Supplier Device Package: HALF-PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 70A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 20µA @ 600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 70A
Description
The absolute maximum ratings of the HFA70NH60 can be summarized as:(1)VR Cathode-to-Anode Voltage :600 V; (2)IF @ TC = 25°C Continuous Forward Current :126A; (3)IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current :63A; (4)IFSM Single Pulse Forward Current : 400A; (5)EAS Non-Repetitive Avalanche Energy : 220 J; (6)PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation: 310W; (7)PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation: 125W; (8)TJ Operating Junction and TSTG Storage Temperature Range:-55 to +150°C.