HFA80NC40CPBF
DIODE HEXFRED 400V 85A D61-8
product image
HFA80NC40CPBF Picture
SeekIC No. : 003426778 Detail
HFA80NC40CPBF: DIODE HEXFRED 400V 85A D61-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA80NC40CPBF
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 80A Noise Figure : 0.6 dB
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3µA @ 400V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 85A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 100ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-61-8 Supplier Device Package: D-61-8
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Series: HEXFRED®
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-61-8
Supplier Device Package: D-61-8
Packaging: Bulk
Reverse Recovery Time (trr): 100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3µA @ 400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 80A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 85A (DC)