HFA80NC40CSM
DIODE HEXFRED 400V 85A D61-8-SM
product image
HFA80NC40CSM Picture
SeekIC No. : 003426780 Detail
HFA80NC40CSM: DIODE HEXFRED 400V 85A D61-8-SM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA80NC40CSM
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 80A Current - Reverse Leakage @ Vr: 3µA @ 400V
Noise Figure : 0.6 dB Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 85A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 100ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: D-61-8-SM Supplier Device Package: D-61-8-SM
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Series: HEXFRED®
Mounting Type: Through Hole, Radial
Packaging: Bulk
Reverse Recovery Time (trr): 100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3µA @ 400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 80A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 85A (DC)
Package / Case: D-61-8-SM
Supplier Device Package: D-61-8-SM
Specifications
Parameter
Max.
Units
VR
Cathode-to-Anode Voltage
400
V
IF @ TC = 25°C
Continuous Forward Current
85
A
IF @ TC = 100°C
Continuous Forward Current
42
IFSM
Single Pulse Forward Current 
300
EAS
Non-Repetitive Avalanche Energy
1.4
µJ
PD @ TC = 25°C
Maximum Power Dissipation
150
W
PD @ TC = 100°C
Maximum Power Dissipation
59
TJ
Operating Junction and
-55 to +150
°C
TSTG
Storage Temperature Range
Soldering Temperature, for 10 sec.
300 (0.063 in. (1.6mm) from case)