HFA80NK40C
DIODE HEXFRED 400V 85A TO-249AA
product image
HFA80NK40C Picture
SeekIC No. : 004129659 Detail
HFA80NK40C: DIODE HEXFRED 400V 85A TO-249AA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA80NK40C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 80A Current - Reverse Leakage @ Vr: 3µA @ 400V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 89A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 100ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-249AA (Modified), D-60 Supplier Device Package: TO-249AA
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Packaging: Bulk
Reverse Recovery Time (trr): 100ns
Series: HEXFRED®
Supplier Device Package: TO-249AA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5V @ 80A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 3µA @ 400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 89A (DC)
Package / Case: TO-249AA (Modified), D-60
Specifications
Parameter
Max.
Units
VR
Cathode-to-Anode Voltage
400
V
IF @ TC = 25°C
Continuous Forward Current
89
A
IF @ TC = 100°C
Continuous Forward Current
44
IFSM
Single Pulse Forward Current 
300
IAS
Maximum Single Pulse Avalanche Current ‚
5.0
EAS
Non-Repetitive Avalanche Energy
1.4
µJ
PD @ TC = 25°C
Maximum Power Dissipation
160
W
PD @ TC = 100°C
Maximum Power Dissipation
63
TJ
Operating Junction and
-55 to +150
°C
TSTG
Storage Temperature Range
Soldering Temperature, for 10 sec.
300 (0.063 in. (1.6mm) from case)