HFA90NH40R
DIODE HEXFRED 400V 90A HALF-PAK
product image
HFA90NH40R Picture
SeekIC No. : 004129661 Detail
HFA90NH40R: DIODE HEXFRED 400V 90A HALF-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA90NH40R
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3V @ 90A Current - Reverse Leakage @ Vr: 6µA @ 400V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 90A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-67 HALF-PAK Supplier Device Package: HALF-PAK
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Series: HEXFRED®
Package / Case: D-67 HALF-PAK
Supplier Device Package: HALF-PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 90A
Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3V @ 90A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 6µA @ 400V
Features:
 Reduced RFI and EMI
Reduced Snubbing
Extensive Characterization of Recovery Parameters
Specifications
Parameter
Max.
Units
VR
Cathode-to-Anode Voltage
400
V
IF @ TC = 25°C
Continuous Forward Current
148
A
IF @ TC = 100°C
Continuous Forward Current
72
IFSM
Single Pulse Forward Current 
600
EAS
Non-Repetitive Avalanche Energy
1.4
µJ
PD @ TC = 25°C
Maximum Power Dissipation
260
W
PD @ TC = 100°C