HFB35HB20C
Features: • Reduced RFI and EMI• Reduced Snubbing• Extensive Characterization of Recovery Parameters• HermeticSpecifications Parameter Max Units VR Cathode to Anode Voltage ( Per Leg ) 200 V IF(AV) Continuous Forward Current, TC =108 °C 35 A IFSM Si...
product image
HFB35HB20C Picture
SeekIC No. : 004361809 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFB35HB20C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Reduced RFI and EMI
• Reduced Snubbing
• Extensive Characterization of Recovery Parameters
• Hermetic
Specifications
Parameter Max Units
VR Cathode to Anode Voltage ( Per Leg ) 200 V
IF(AV) Continuous Forward Current, TC =108 °C 35 A
IFSM Single Pulse Forward Current, TC = 25°C ( Per Leg ) 150
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 90 W
TJ,TSTG Operating Junction andStorage Temperature Range -55 to +150 °C