HFE102MBFTG0KR
CAP CER 1000PF 6KV 20% RADIAL
product image
HFE102MBFTG0KR Picture
SeekIC No. : 002959880 Detail
HFE102MBFTG0KR: CAP CER 1000PF 6KV 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFE102MBFTG0KR
Quick Details
Series: H Manufacturer: Vishay BC Components
Capacitance: 1000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 6000V (6kV) Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: - Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial - Disc
Size / Dimension: 0.433" Dia (11.00mm) Height - Seated (Max): 0.551" (14.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.492" (12.50mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial - Disc
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated: 6000V (6kV)
Size / Dimension: 0.433" Dia (11.00mm)
Manufacturer: Vishay BC Components
Temperature Coefficient: -
Series: H
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.492" (12.50mm)