HFE250012
PWR SUPPLY 12V 200A 2500W
product image
HFE250012 Picture
SeekIC No. : 003810787 Detail
HFE250012: PWR SUPPLY 12V 200A 2500W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFE250012
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: HFE2500 Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Packaging : Reel Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 200A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 2500W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Rack Mount Size / Dimension: 12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Description
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Mounting Type: Rack Mount
Efficiency: 92%
Power (Watts): 2500W
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 200A
Series: HFE2500
Size / Dimension: 12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)