HFE250048/S
PWR SUPPLY 48V 52A 2500W
product image
HFE250048/S Picture
SeekIC No. : 003806542 Detail
HFE250048/S: PWR SUPPLY 48V 52A 2500W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFE250048/S
Voltage - Output: 48V Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 52A Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): - Output - 4 @ Current (Max): -
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V Power (Watts): 2500W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Rack Mount Size / Dimension: 12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Voltage - Output: 48V
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Mounting Type: Rack Mount
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 52A
Power (Watts): 2500W
Efficiency: 93%
Series: HFE2500
Size / Dimension: 12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)