HG3-AC115V-F
General Purpose / Industrial Relays 20A 115VAC RELAY POWER CUBE
product image
HG3-AC115V-F Picture
SeekIC No. : 002547492 Detail
HG3-AC115V-F: General Purpose / Industrial Relays 20A 115VAC RELAY POWER CUBE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG3-AC115V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM) Coil Voltage : 115 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Cadmium Oxide
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM)
Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Cadmium Oxide
Coil Voltage : 115 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG3-AC115V-F
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current45.2mA