HG4-AC12V
General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 12VAC High Capacity Power
product image
HG4-AC12V Picture
SeekIC No. : 002565801 Detail
HG4-AC12V: General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 12VAC High Capacity Power
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG4-AC12V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG4-AC12V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current632mA