HG4-AC220V
General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 220VAC H Capacity Pwr Relay
product image
HG4-AC220V Picture
SeekIC No. : 002565686 Detail
HG4-AC220V: General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 220VAC H Capacity Pwr Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG4-AC220V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG4-AC220V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage220VAC
Control Off Voltage (Min)66 VAC
Control On Voltage (Max)176 VAC
Coil Current34mA