HG4-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 20A 4PDT 24VDC .250 QUICK CONNECT
product image
HG4-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565886 Detail
HG4-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 20A 4PDT 24VDC .250 QUICK CONNECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG4-DC24V
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG4-DC24V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current81.2mA