HGT1S10N120BNST
IGBT Transistors N-Channel IGBT NPT Series 1200V
product image
HGT1S10N120BNST Picture
SeekIC No. : 00142340 Detail
HGT1S10N120BNST: IGBT Transistors N-Channel IGBT NPT Series 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGT1S10N120BNST
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.7 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 35 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 298 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-263AB-3 Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.7 V
Power Dissipation : 298 W
Continuous Collector Current at 25 C : 35 A
Package / Case : TO-263AB-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGT1S10N120BNST
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)35A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 10A
Power - Max298W