HGT1S14N36G3VLT
IGBT Transistors 14a 380V Logic Level
product image
HGT1S14N36G3VLT Picture
SeekIC No. : 00143774 Detail
HGT1S14N36G3VLT: IGBT Transistors 14a 380V Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGT1S14N36G3VLT
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 24 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 20 A Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Continuous Collector Current at 25 C : 18 A Gate-Emitter Leakage Current : 100 A
Power Dissipation : 100 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-262AA-3 Packaging : Reel
Packaging : Reel
Power Dissipation : 100 W
Continuous Collector Current at 25 C : 18 A
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Package / Case : TO-262AA-3
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 24 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 20 A
Gate-Emitter Leakage Current : 100 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGT1S14N36G3VLT
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeLogic
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)390V
Current - Collector (Ic) (Max)18A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 5V, 14A
Power - Max100W