HGT1S20N60C3S9A
IGBT Transistors 45a 600V N-Ch IGBT UFS Series
product image
HGT1S20N60C3S9A Picture
SeekIC No. : 00142372 Detail
HGT1S20N60C3S9A: IGBT Transistors 45a 600V N-Ch IGBT UFS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGT1S20N60C3S9A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 45 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 164 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-263AB-3 Packaging : Reel
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.4 V
Package / Case : TO-263AB-3
Continuous Collector Current at 25 C : 45 A
Power Dissipation : 164 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGT1S20N60C3S9A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 20A
Power - Max164W