HGTH20N50C1D
Features: • 20A, 400V and 500V• VCE(ON) 2.5V Max.• TFALL 1ms, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• Anti-Parallel DiodeApplication• Power Supplies• Motor Drives• Protective CircuitsPinoutSpecificationsC...
product image
HGTH20N50C1D Picture
SeekIC No. : 004362176 Detail
HGTH20N50C1D: Features: • 20A, 400V and 500V• VCE(ON) 2.5V Max.• TFALL 1ms, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• Anti-Parallel DiodeA...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTH20N50C1D
Features:
• 20A, 400V and 500V
• VCE(ON) 2.5V Max.
• TFALL 1ms, 0.5ms
• High Input Impedance
• Anti-Parallel Diode
• Motor Drives
• Protective Circuits
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . VCES 400 500 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VCGR 400 500 V
Gate-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . .VGE ±20 ±20 V
Collector Current Continuous . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC 20 20 A
Collector Current Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . ICM 35 35 A
Diode Forward Current Continuous at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IF25 35 35 A
Diode Forward Current Continuous at TJ = +90. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . . IF90 20 20 A
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 100 100 W
Power Dissipation Derating TC > +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . 0.8 0.8 W/