HGTH20N50E1
Features: • 15A and 20A, 400V and 500V• VCE(ON) 2.5V• TFI 1ms, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• No Anti-Parallel DiodeApplication• Power Supplies• Motor Drives• Protection CircuitsPinoutSpecificati...
product image
HGTH20N50E1 Picture
SeekIC No. : 004362177 Detail
HGTH20N50E1: Features: • 15A and 20A, 400V and 500V• VCE(ON) 2.5V• TFI 1ms, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• No Anti-Parallel Di...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTH20N50E1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 15A and 20A, 400V and 500V
• VCE(ON) 2.5V
• TFI 1ms, 0.5ms
• Low On-State Voltage
• Fast Switching Speeds
• High Input Impedance
• No Anti-Parallel Diode
Application
• Power Supplies
• Motor Drives
• Protection Circuits
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  . .    VCES 400  500  400  500 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW. . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   . VCGR 400 500 400 500 V
Gate-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  VGE ±20 ±20 ±20 ±20 V
Collector Current Continuous . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  IC 20 20 15 15 A
Collector Current Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  . ICM 35 35 35 35 A
Power Dissipation at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  . PD 100 100 75 75 W
Power Dissipation Derating TC > +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  . 0.8 0.8 0.6 0.6 W/