HI1612X560R-10
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays 56ohms 100MHz 10A Monolithic 1612 SMD
product image
HI1612X560R-10 Picture
SeekIC No. : 001108323 Detail
HI1612X560R-10: EMI Filter Beads, Chokes & Arrays 56ohms 100MHz 10A Monolithic 1612 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HI1612X560R-10
Mfg:
Laird Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Impedance : 56 Ohms Maximum DC Current : 10000 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.004 Ohms Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Package / Case : 1612
Description
Tolerance :
Voltage Rating :
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Impedance : 56 Ohms
Maximum DC Current : 10000 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.004 Ohms
Package / Case : 1612
Parameters:
Technical/Catalog InformationHI1612X560R-10
VendorSteward
CategoryFilters
Filter TypeDifferential Mode - Single
Current Rating10A
Frequency100MHz
Impedance56 Ohm
Number of Lines1
Package / Case0.160" L x 0.120" W x 0.090" H (4.06mm x 3.05mm x 2.28mm)
Mounting TypeSurface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
DC Resistance (DCR)4.000 mOhm Max