HK160810NJ-T
RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 10nH 5%
product image
HK160810NJ-T Picture
SeekIC No. : 001211483 Detail
HK160810NJ-T: RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 10nH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HK160810NJ-T
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 10 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.16 Ohms
Self Resonant Frequency : 4600 MHz Q Minimum : 12
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Inductance : 10 nH
Q Minimum : 12
Maximum DC Resistance : 0.16 Ohms
Self Resonant Frequency : 4600 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationHK160810NJ-T
VendorTaiyo Yuden (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10nH
Tolerance±5%
PackagingCut Tape (CT)
TypeCeramic
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq12 @ 100MHz
Self Resonant Freq3.4GHz
DC Resistance (DCR)260.0 mOhm Max