HKR1105W-TR
LED RED CLEAR 1206 SMD
product image
HKR1105W-TR Picture
SeekIC No. : 003612961 Detail
HKR1105W-TR: LED RED CLEAR 1206 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HKR1105W-TR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 1105W Manufacturer: Stanley Electric Co
Color: Red Millicandela Rating: 150mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ: 1.8V Current - Test: 20mA
Supply Current (Max) : 0.0023 mA Wavelength - Dominant: 647nm
Wavelength - Peak: 660nm Viewing Angle: 30°
Lens Type: Clear Lens Style/Size: Round with Domed Top, 1.6mm
Package / Case: 1206 (3216 Metric) Size / Dimension: 3.20mm L x 1.60mm W
Height: 1.85mm Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Test: 20mA
Lens Type: Clear
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Color: Red
Voltage - Forward (Vf) Typ: 1.8V
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 3.20mm L x 1.60mm W
Wavelength - Peak: 660nm
Millicandela Rating: 150mcd
Viewing Angle: 30°
Lens Style/Size: Round with Domed Top, 1.6mm
Wavelength - Dominant: 647nm
Height: 1.85mm
Manufacturer: Stanley Electric Co
Series: 1105W
Parameters:
Technical/Catalog InformationHKR1105W-TR
VendorStanley Electric Co
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRound, 1.6mm
Millicandela Rating150mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.8V
Wavelength - Dominant647nm
Wavelength - Peak660nm
Current - Test20mA