HL01R24S05YC
DC/DC Converters 1W REG 24V TO 5V
product image
HL01R24S05YC Picture
SeekIC No. : 002730502 Detail
HL01R24S05YC: DC/DC Converters 1W REG 24V TO 5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL01R24S05YC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 22.8 V to 25.2 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA Package / Case Size : DIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Current (Channel 1) : 200 mA
Input Voltage Range : 22.8 V to 25.2 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL01R24S05YC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24V
Output5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 200mA