HL02002E500R0JE5
Wirewound Resistors - Chassis Mount 25watts 500ohms 5%
product image
HL02002E500R0JE5 Picture
SeekIC No. : 001288067 Detail
HL02002E500R0JE5: Wirewound Resistors - Chassis Mount 25watts 500ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL02002E500R0JE5
Mfg:
Vishay/Dale
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Resistance : 500 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 25 Watts Temperature Coefficient : 30 PPM / C
Series : HL Operating Temperature Range : - 55 C to + 350 C
Dimensions : 14.29 mm Dia. x 50.8 mm L Product : Power Resistors Wirewound Silicon Coated
Description
Packaging :
Tolerance : 5 %
Power Rating : 25 Watts
Resistance : 500 Ohms
Product : Power Resistors Wirewound Silicon Coated
Temperature Coefficient : 30 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 350 C
Series : HL
Dimensions : 14.29 mm Dia. x 50.8 mm L