HL2-HP-AC100V-F
General Purpose / Industrial Relays HL1 Relay
product image
HL2-HP-AC100V-F Picture
SeekIC No. : 002548857 Detail
HL2-HP-AC100V-F: General Purpose / Industrial Relays HL1 Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL2-HP-AC100V-F
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 100 VAC Coil Current : 14.7 mA
Switching Voltage : 250 VAC Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance :
Contact Current Rating : 10 A
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Switching Voltage : 250 VAC
Coil Voltage : 100 VAC
Coil Current : 14.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL2-HP-AC100V-F
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage100VAC
Control Off Voltage (Min)30 VAC
Control On Voltage (Max)80 VAC
Coil Current12mA