HL2-HP-AC115V
General Purpose / Industrial Relays 10A DPDT 115VAC PCB
product image
HL2-HP-AC115V Picture
SeekIC No. : 002554927 Detail
HL2-HP-AC115V: General Purpose / Industrial Relays 10A DPDT 115VAC PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL2-HP-AC115V
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC
Coil Current : 11.9 mA Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Coil Resistance :
Switching Voltage :
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC
Coil Current : 11.9 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL2-HP-AC115V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current10.4mA