HLMP-Q100-N0000
Standard LED - Through Hole Poly Dome Red
product image
HLMP-Q100-N0000 Picture
SeekIC No. : 0059114 Detail
HLMP-Q100-N0000: Standard LED - Through Hole Poly Dome Red
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-Q100-N0000
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Illumination Color : Red Luminous Intensity : 45 mcd
Wavelength/Color Temperature : 637 nm Viewing Angle : 90 deg
Lens Color/Style : Tinted Diffused Forward Current : 20 mA
Forward Voltage : 1.8 V LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Packaging : Bulk
Description
Illumination Color : Red
Forward Current : 20 mA
Packaging : Bulk
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Viewing Angle : 90 deg
Forward Voltage : 1.8 V
Luminous Intensity : 45 mcd
Lens Color/Style : Tinted Diffused
Wavelength/Color Temperature : 637 nm
Description
Dome Packages
Lead Configurations
All of these  HLMP-Q100  devices are made by encapsulating LED chips on axial lead frames to form molded epoxy subminiature lamp packages. A variety of package configuration options is available. These include special surface mount lead configurations, gull wing, yoke lead or Z-bend. Right angle lead bends at 2.54 mm (0.100 inch) and 5.08 mm (0.200 inch) center spacing are available for through hole mounting. For more information refer to Standard SMT and Through Hole Lead Bend Options for Subminiature LED Lamps datasheet.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-Q100-N0000
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRound, 1.8mm
Millicandela Rating45mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.8V
Wavelength - Dominant637nm
Wavelength - Peak645nm
Current - Test20mA