HLMP-Q106-R0021
Standard LED - SMD Poly Dome Red
product image
HLMP-Q106-R0021 Picture
SeekIC No. : 0051197 Detail
HLMP-Q106-R0021: Standard LED - SMD Poly Dome Red
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-Q106-R0021
Quick Details
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm Illumination Color : Red
Wavelength/Color Temperature : 644 nm Lens Color/Style : Untinted Non-Diffused
Forward Current : 20 mA Forward Voltage : 1.9 V
Luminous Intensity : 400 mcd Viewing Angle : 15 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current : 20 mA
Packaging : Reel
Illumination Color : Red
Lens Color/Style : Untinted Non-Diffused
Viewing Angle : 15 deg
Luminous Intensity : 400 mcd
Wavelength/Color Temperature : 644 nm
Forward Voltage : 1.9 V
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Lead Configurations
Technology
These HLMP-Q106 Series  subminiature solid state lamps utilize a highly optimized LED material technology, transparent substrate aluminum gallium arsenide (TS AlGaAs). This LED technology has a very high luminous efficiency, capable of producing high light output over a wide range of drive currents (500 mA to 50 mA). The color is deep red at a dominant wavelength of 644 nm deep red. TS AlGaAs is a flip-chip LED technology, die attached to the anode lead and wire bonded to the cathode lead.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-Q106-R0021
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRound, 1.8mm
Millicandela Rating400mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.9V
Wavelength - Dominant644nm
Wavelength - Peak654nm
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Lens TypeClear
Luminous Flux280 mlm
Package / Case2.2mm x 2.1mm x 2.7mm