HLMP-Q400-F0010
Standard LED - Through Hole Poly Dome Orange
product image
HLMP-Q400-F0010 Picture
SeekIC No. : 0061239 Detail
HLMP-Q400-F0010: Standard LED - Through Hole Poly Dome Orange
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-Q400-F0010
Mfg:
Avago Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Illumination Color : Orange Luminous Intensity : 8 mcd
Wavelength/Color Temperature : 602 nm Viewing Angle : 90 deg
Lens Color/Style : Tinted Diffused Forward Current : 10 mA
Forward Voltage : 1.9 V LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Packaging : Bulk
Description
Packaging : Bulk
Illumination Color : Orange
Luminous Intensity : 8 mcd
Forward Voltage : 1.9 V
Forward Current : 10 mA
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Viewing Angle : 90 deg
Wavelength/Color Temperature : 602 nm
Lens Color/Style : Tinted Diffused
Lead Configurations
All of these   HLMP-Q400  devices are made by encapsulating LED chips on axial lead frames to form molded epoxy subminiature lamp packages. The Agilent Technolgies series of subminiature Right Angle Indicators are industry standard status indicators that incorporate tinted diffused LED lamps in black plastic housings. The 2.54 mm (0.100 in.) wide packages may be side stacked for maximum board space savings. The silver plated leads are in line on 2.54mm (0.100 in.) centers, a standard spacing that makes the PC board layout straight-forward. These  HLMP-Q400  are designed to be used as back panel diagnostic indicators and logic status indicators on PC boards.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-Q400-F0010
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorOrange
Lens Style/SizeRound, 1.8mm
Millicandela Rating8mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.9V
Wavelength - Dominant602nm
Wavelength - Peak600nm
Current - Test10mA