HLMP-Q600-F0010
Standard LED - Through Hole Poly Dome Green
product image
HLMP-Q600-F0010 Picture
SeekIC No. : 0061342 Detail
HLMP-Q600-F0010: Standard LED - Through Hole Poly Dome Green
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-Q600-F0010
Mfg:
Avago Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Illumination Color : Green Luminous Intensity : 1.5 mcd
Wavelength/Color Temperature : 560 nm Viewing Angle : 90 deg
Lens Color/Style : Tinted Diffused Forward Current : 10 mA
Forward Voltage : 2.2 V LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Packaging : Bulk
Description
Forward Voltage : 2.2 V
Illumination Color : Green
Packaging : Bulk
Forward Current : 10 mA
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Viewing Angle : 90 deg
Wavelength/Color Temperature : 560 nm
Luminous Intensity : 1.5 mcd
Lens Color/Style : Tinted Diffused
Lead Configurations
All of these HLMP-Q600  devices are made by encapsulating LED chips on axial lead frames to form molded epoxy subminiature lamp packages. The Agilent Technolgies series of subminiature Right Angle Indicators are industry standard status indicators that incorporate tinted diffused LED lamps in black plastic housings. The 2.54 mm (0.100 in.) wide packages may be side stacked for maximum board space savings. The silver plated leads are in line on 2.54mm (0.100 in.) centers, a standard spacing that makes the PC board layout straight-forward. These HLMP-Q600  are designed to be used as back panel diagnostic indicators and logic status indicators on PC boards.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-Q600-F0010
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorGreen
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ConfigurationSingle
Voltage Rating2.2V
Current 10mA
Lens Style/SizeRound, 1.8mm