HLMP-R100
Standard LED - Through Hole Lamp Rect AlGaAs
product image
HLMP-R100 Picture
SeekIC No. : 0056003 Detail
HLMP-R100: Standard LED - Through Hole Lamp Rect AlGaAs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-R100
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Illumination Color : Red Wavelength/Color Temperature : 637 nm
Viewing Angle : 100 deg Packaging : Bulk
Description
Luminous Intensity :
Lens Color/Style :
Forward Current :
Forward Voltage :
LED Size :
Illumination Color : Red
Packaging : Bulk
Viewing Angle : 100 deg
Wavelength/Color Temperature : 637 nm
Features:
• Rectangular Light Emitting Surface
• Flat High Sterance Emitting Surface
• Stackable on 2.54 mm (0.100 inch) Centers
• Ideal as Flush Mounted Panel Indicators
• Ideal for Backlighting Legends
• Long Life: Solid State Reliability
• Choice of 4 Bright Colors DH AS AlGaAs Red High Efficiency Red Yellow High Performance Green
• IC Compatible/Low Current Requirements
Specifications
Parameter HLMP-
R100
HLMP-
HLMP-
Units
Peak Forward Current 300 90 60 90 mA
Average Forward Current[1] 20 25 20 25 mA
DC Current[2] 30 30 20 30 mA
Power Dissipation 87 135 85 135 mW
Reverse Voltage (IR = 100 mA) 5 5 5 5 V
Transient Forward Current[3] (10 ms Pulse) 500 500 500 500 mA
Operating Temperature Range -20 to
+100
-55 to
+100
-55 to
-20 to
Storage Temperature Range -55 to
Lead Soldering Temperature
1.6 mm [0.063 in.] from body)
260°C for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-R100
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRectangle, 7.6mm x 2.5mm
Millicandela Rating2.1mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.8V
Wavelength - Dominant637nm
Wavelength - Peak645nm
Current - Test20mA