HM70-601R2LFTR13
HIGH PWR LOW PROFILE INDUCTORS
product image
HM70-601R2LFTR13 Picture
SeekIC No. : 003454282 Detail
HM70-601R2LFTR13: HIGH PWR LOW PROFILE INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM70-601R2LFTR13
Quick Details
Series: HM70 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 1.2µH Current: 28A
Current - Saturation: 20A Current - Temperature Rise: 28A
Type: - Tolerance: ±20%
Maximum Operating Temperature : + 140 C Shielding: Shielded
DC Resistance (DCR): 1.58 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.551" L x 0.512" W x 0.228" H (14.00mm x 13.00mm x 5.80mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Type: -
Tolerance: ±20%
Shielding: Shielded
Inductance: 1.2µH
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Saturation: 20A
Current: 28A
Current - Temperature Rise: 28A
Manufacturer: TT Electronics/BI
Series: HM70
Package / Case: 0.551" L x 0.512" W x 0.228" H (14.00mm x 13.00mm x 5.80mm)
DC Resistance (DCR): 1.58 mOhm Max