HM71-10101LFTR
HIGH PERF LOW COST INDUCTORS
product image
HM71-10101LFTR Picture
SeekIC No. : 003465259 Detail
HM71-10101LFTR: HIGH PERF LOW COST INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM71-10101LFTR
Quick Details
Series: HM71 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 100µH Current: 300mA
Current - Saturation: 310mA Current - Temperature Rise: -
Type: Drum Core Tolerance: ±20%
Maximum Operating Temperature : + 140 C Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.27 Ohm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.260" L x 0.175" W x 0.115" H (6.60mm x 4.45mm x 2.92mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Current: 300mA
Tolerance: ±20%
Inductance: 100µH
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Saturation: 310mA
Type: Drum Core
DC Resistance (DCR): 1.27 Ohm Max
Package / Case: 0.260" L x 0.175" W x 0.115" H (6.60mm x 4.45mm x 2.92mm)