HMD16M64D16EV
DescriptionThe HMD16M64D16EV is a 16Mx64bits Dynamic RAM high density memory module. The device consists of sixteen CMOS 16Mx4bits DRAMs in TSOPII 400mil packages mounted on a 168-pin glass-epoxy substrate. It is a Dual In-line Memory Module and is intended for mounting into 168 pin edge connector...
product image
HMD16M64D16EV Picture
SeekIC No. : 004364609 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD16M64D16EV
Description
The HMD16M64D16EV is a 16Mx64bits Dynamic RAM high density memory module. The device consists of sixteen CMOS 16Mx4bits DRAMs  in TSOPII 400mil packages mounted on a 168-pin glass-epoxy substrate. It is a Dual In-line Memory Module and is intended for mounting into 168 pin edge connector sockets.
The features of HMD16M64D16EV can be summarized as:(1)High-density 128MByte design; (2)New JEDEC standard proposal without buffer; (3)CAS-before-RAS Refresh capability; (4)RAS-only and Hidden refresh capability; (5)Single +3.3± 0.3V power supply; (6)EDO mode operation; (7)LVTTL compatible inputs and outputs; (8)FR4-PCB design; (9)Access times : 50, 60ns.
The absolute maximum ratings of HMD16M64D16EV are:(1)Voltage on Any Pin Relative to Vss:-0.5V to 4.6V ; (2)Voltage on Vcc Supply Relative to Vss:-0.5V to 4.6V ; (3)Power Dissipation:16W ; (4)Storage Temperature:-55°C to 150°C; (5)Short Circuit Output Current:50mA.