HMD4M64D16EV
Features: · Part Identification HMD4M64D16EV --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead· High-density 32MByte design· New JEDEC standard proposal without buffer· CAS-before-RAS Refresh capability· RAS-only and Hidden refresh capability· Single +3.3± 0.3V power supply· EDO mode operation.· LVTTL compat...
product image
HMD4M64D16EV Picture
SeekIC No. : 004364633 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD4M64D16EV
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Part Identification
      HMD4M64D16EV --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead
· High-density 32MByte design
· New JEDEC standard proposal without buffer
· CAS-before-RAS Refresh capability
· RAS-only and Hidden refresh capability
· Single +3.3± 0.3V power supply
· EDO mode operation.
· LVTTL compatible inputs and outputs
· FR4-PCB design
· Access times : 50, 60ns
· Timing          · Marking
50ns access         -5
60ns access         -6
· Packages     · Marking
168-pin DIMM        D
Specifications
PARAMETER
Voltage on Any Pin Relative to Vss
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss
Power Dissipation
Storage Temperature
Short Circuit Output Current
SYMBOL
VIN ,OUT
Vcc
PD
TSTG
IOS
RATING
-0.5V to 4.6V
-0.5V to 4.6V
16W
-55 to 150
50mA
Description
The HMD4M64D16EV is a 4Mx64bits Dynamic RAM high density memory module. It consists of sixteen CMOS 4Mx4bits DRAMs in SOJ/TSOPІІ 400mil packages mounted on a 168-pin glass-epoxy substrate. A 0.1 or 0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM. It is a Dual Inline Memory Module and is intended for mounting into 168 pin edge connector sockets.