HMD4M64D16V
Features: · Part Identification HMD4M64D16V --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead· High-density 32MByte design· New JEDEC standard proposal without buffer· CAS-before-RAS Refresh capability· RAS-only and Hidden refresh capability· Single +3.3± 0.3V power supply w Timing· Fast Page mode operation....
product image
HMD4M64D16V Picture
SeekIC No. : 004364634 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD4M64D16V
Description
Features:
· Part Identification HMD4M64D16V --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead
· High-density 32MByte design
· New JEDEC standard proposal without buffer
· CAS-before-RAS Refresh capability
· RAS-only and Hidden refresh capability
· Single +3.3± 0.3V power supply w Timing
· Fast Page mode operation. 50ns access -5
· LVTTL compatible inputs and outputs 60ns access -6
· FR4-PCB design w Packages
· Access times : 50, 60ns 168-pin DIMM D
Specifications
PARAMETER SYMBOL RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss VIN ,OUT -0.5V to 4.6V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss Vcc -0.5V to 4.6V
Power Dissipation PD 16W
Storage Temperature TSTG -55 to 150
Short Circuit Output Current IOS 50mA
rating conditions for extended periods may affect device reliability.
Description
The HMD4M64D16V is a 4Mx64bits Dynamic RAM high density memory module. It consists of sixteen CMOS 4Mx4bits DRAMs in SOJ/TSOP 400mil packages mounted on a 168-pin glass-epoxy substrate. A 0.1 or 0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM. The HMD4M64D16EV is a Dual Inline
Memory Module and is intended for mounting into 168 pin edge connector sockets