HMD4M72D18EG
Features: · Part Identification HMD4M72D18EG --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead· High-density 32MByte design· New JEDEC standard proposal without buffer· CAS-before-RAS Refresh capability· RAS-only and Hidden refresh capability· Single +5± 0.5V power supply w Timing· EDO mode operation. 50ns a...
product image
HMD4M72D18EG Picture
SeekIC No. : 004364635 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD4M72D18EG
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Part Identification HMD4M72D18EG --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead
· High-density 32MByte design
· New JEDEC standard proposal without buffer
· CAS-before-RAS Refresh capability
· RAS-only and Hidden refresh capability
· Single +5± 0.5V power supply w Timing
· EDO mode operation. 50ns access -5
· LVTTL compatible inputs and outputs 60ns access -6
· FR4-PCB design w Packages
· Access times : 50, 60ns 168-pin DIMM D
Specifications
PARAMETER SYMBOL RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss VIN ,OUT -0.5V to 4.6V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss Vcc -0.5V to 4.6V
Power Dissipation PD 18W
Storage Temperature TSTG -55 to 150
Short Circuit Output Current IOS 50mA
Description
0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM. It is a Dual Inline Memory Module and is intended for mounting into 168 pin edge connector sockets