HMD8M32M16
Features: ·Part Identification HMD8M32M16--2048 Cycles/32ms Ref, Solder HMD8M32M16G--2048 Cycles/32ms Ref, Gold·Access times : 50, 60ns·High-density 32MByte design·Single + 5V ±0.5V power supply·JEDEC standard pinout·FP(Fast Page) mode operation·TTL compatible inputs and outputs·FR4-PCB designSpec...
product image
HMD8M32M16 Picture
SeekIC No. : 004364639 Detail
HMD8M32M16: Features: ·Part Identification HMD8M32M16--2048 Cycles/32ms Ref, Solder HMD8M32M16G--2048 Cycles/32ms Ref, Gold·Access times : 50, 60ns·High-density 32MByte design·Single + 5V ±0.5V power supply·JED...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD8M32M16
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Part Identification
   HMD8M32M16--2048 Cycles/32ms Ref, Solder
   HMD8M32M16G--2048 Cycles/32ms Ref, Gold
·Access times : 50, 60ns
·High-density 32MByte design
·Single + 5V ±0.5V power supply
·JEDEC standard pinout
·FP(Fast Page) mode operation
·TTL compatible inputs and outputs
·FR4-PCB design
Specifications
PARAMETER Symbol RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss
Power Dissipation
Storage Temperature
Short Circuit Output Current
VIN ,OUT
Vcc
PD
TSTG
IOS
-1V to 7.0V
-1V to 7.0V
16W
-55 to 150
50mA
Description
The HMD8M32M16 is a 8M x 32 bit dynamic RAM high density memory module. The module consists of sixteen CMOS 4M x 4bit DRAMs in 24-pin SOJ packages mounted on a 72-pin, double-sided, FR-4-printed circuit board. A 0.1 or 0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM components. The module HMD8M32M16 is a single In-line Memory Module with edge connections and is intended for mounting in to 72-pin edge connector sockets. All module components may be powered from a single 5V DC power supply and all inputs and outputs are TTL-compatible.