HMF16M8F8VS
product image
HMF16M8F8VS Picture
SeekIC No. : 004364648 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMF16M8F8VS
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The features of HMF16M8F8VS can be summarized as:(1)Access time:  90, 100, 120ns ; (2)High-density 16MByte design ; (3)High-reliability, low-power design ; (4)Single + 3V to 3.6V power supply  ; (5)80-Pin Designed ; (6)40-Pin, 0.8mm  Fine Pitch Connector P1,P2 ; (7)Minimum 100,000 write cycle guarantee per sector  ; (8)10-year data retention at 85 oC ; (9)Flexible sector architecture ; (10)Embedded algorithms ; (11)Erase suspend / Erase resume.
The absolute maximum ratings of HMF16M8F8VS are:(1)Voltage on Any Pin Relative to Vss:-0.5V to Vcc +0.5V ; (2)Voltage on Vcc Supply Relative to Vss:-0.5V to +4.0V ; (3)Output Short Circuit Current:1,600mA ; (4)Storage Temperature:-65°C to +150°C; (5)Operating Temperature:-0°C to +70°C.