HMHA2801R3
Transistor Output Optocouplers Optocoupler Phototransistor
product image
HMHA2801R3 Picture
SeekIC No. : 00101695 Detail
HMHA2801R3: Transistor Output Optocouplers Optocoupler Phototransistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMHA2801R3
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Type : DC Maximum Collector Emitter Voltage : 80 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.3 V Isolation Voltage : 2500 Vrms
Current Transfer Ratio : 600 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.3 V
Maximum Collector Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 150 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : SMD-4 Packaging : Reel
Description
Maximum Collector Emitter Voltage : 80 V
Maximum Power Dissipation : 150 mW
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.3 V
Maximum Collector Current : 50 mA
Input Type : DC
Maximum Forward Diode Voltage : 1.3 V
Isolation Voltage : 2500 Vrms
Current Transfer Ratio : 600 %
Package / Case : SMD-4
Parameters:
Technical/Catalog InformationHMHA2801R3
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryIsolators
Voltage - Isolation2500Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Output80V
Vce Saturation (Max)300mV
Current Transfer Ratio (Min)80% @ 5mA