HMHAA280R4V
Transistor Output Optocouplers 4-Pin Half Pitch MFP AC Input Phototrans
product image
HMHAA280R4V Picture
SeekIC No. : 00102221 Detail
HMHAA280R4V: Transistor Output Optocouplers 4-Pin Half Pitch MFP AC Input Phototrans
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMHAA280R4V
Quick Details
Input Type : AC Maximum Collector Emitter Voltage : 80 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.4 V Isolation Voltage : 2500 Vrms
Current Transfer Ratio : 600 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Collector Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 150 mW
Description
Maximum Collector Emitter Voltage : 80 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.4 V
Maximum Power Dissipation : 150 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Input Type : AC
Maximum Collector Current : 50 mA
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Isolation Voltage : 2500 Vrms
Current Transfer Ratio : 600 %
Package / Case : SMD-4
Parameters:
Technical/Catalog InformationHMHAA280R4V
VendorFairchild Optoelectronics Group (VA)
CategoryIsolators
Voltage - Isolation2500Vrms
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Output80V
Vce Saturation (Max)400mV
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA